| Manufacturer | HIMEL |
|---|
HIMEL RELAY HDR36
An automatic isolating switch device used to protect the motor against overload, phase loss and current imbalance.
| Offer Range | HDR6 |
| Short Description | Thermal overload relay |
| Frame current | 18A, 32A, 95A, 185A, 630A |
| Poles | 3 Poles |
| Auxiliary contact | 1 NO + 1 NC |
| Tripping Curve | 10, 10A |
| Frequency | 50/60Hz |
| Standard | IEC/EN 60947-4-1 |
| Certificate | CE, SEMKO, CB |
Catalog | Technical Specification: Download Catalog





