| Manufacturer | MOEL |
|---|
MOEL CRI CRI 308E
It is the most powerful insect destroyer of the professional line. The particular structure ensures a long life even in the most difficult environments. The product is covered by a 2-year warranty, excluding the lamps that must be replaced annually. LAMPS Equipped with 2 UV-A lamps of 40 W, the model provides a total power of 80 W for an irradiation of about 15-18 meters. The lamp holders are watertight sealed, in order to guarantee the perfect functioning of the lamps, against rain, dust and vapors.
| IP Protection rate | IPX4 |
| Dimensions in mm | 685*200*380 |
| Weight | 8,6 kg |
| Power | 95 |
| Power of supply | 230 V / 50 Hz |
| Insulating Class | II |
| Cable | H05RN-F |
| Plug | Italy bipolar |
| Master Box | 2 PCS |
| Metel Code | MOE308E |
| Lamps features | UV-A Actinic |
| Lamp life | 2000H |
| Luminous Spectrum | 365 nm |
| Lamps Power | 2×40 W |
| EAN Code | 8010114308024 |
Catalog | Technical Specification: Download Catalog





