| Manufacturer | MOEL |
|---|
MOEL INSECTIVORO 368G
Specially designed for those who want to reduce costs and mosquitoes, this model is characterized by exceptional value for money. The drawer is equipped with a patented automatic closing system. The 32 W lamp provides a range of around 14-16 meters. Essential design, easy to handle and safe to use: 1 SPEED MOTOR Suitable to capture even the most insects big in complete silence.
| Dimensions in mm | 245*220*340 |
| Weight | 2,4 kg |
| Power | 55 |
| Power of supply | 230 V / 50 Hz |
| Insulating Class | II |
| Cable | H05RN-F |
| Plug | Italy bipolar |
| Master Box | 3 PCS |
| Metel Code | MOE368G |
| Lamps features | UV-A Actinic |
| Lamp life | 2000H |
| Luminous Spectrum | 365 nm |
| Lamps Power | 1×32 W |
| Structure | PC-ABS |
| Safety switch | ON/OFF |
| EAN Code | 8010114368004 |
Catalog | Technical Specification: Download Catalog





