| Manufacturer | MOEL |
|---|
MOEL PETALO 722W
Beautiful and elegant, it warms people instantly and pleasantly. The simple and minimalist design makes it adaptable to any setting. Compared to other IR-A heaters MO-EL converges its heating power to the center to warm up in the distance.
| IP Protection rate | IP55 |
| On/Off Switch | Yes |
| Dimensions in mm | 730*38*120 |
| Weight | 1,3 kg |
| Power | 1200 |
| Power of supply | 220-240 V 50-60 Hz |
| Insulating Class | I |
| Cable | H05RN-F |
| Plug | Shuko |
| Master Box | 4PCS |
| Metel Code | MOE728 |
| Lamps features | Frozen quartz and tungsten filament |
| Lamp life | 5000H |
| Luminous Spectrum | IR-A |
| Lamps Power | 1200 W |
| Structure | Aluminum |
| Rotation / inclination | The product is directional |
| Compatible with | 4466, 4463B, 4463, 768S |
| EAN Code | 8010114722059 |
Catalog | Technical Specification: Download Catalog





