| Manufacturer | MOEL |
|---|
MOEL SHARKLITE 718N
With a robust design, it can be installed directly on the wall thanks to the robust aluminum support. Spread the heat evenly. The 1800W ruby lamp in red tones is well-distributed thanks to the deep dish and the anti-glare front wings.
| IP Protection rate | IP55 |
| On/Off Switch | Yes |
| Dimensions in mm | 912*150*100 |
| Weight | 1,6 kg |
| Power | 1800 |
| Power of Supply | 220-240 V 50-60 Hz |
| Insulating Class | I |
| Cable | H05RN-F |
| Plug | Schuko |
| Master Box | 2 PCS |
| Metel Code | MOE712N |
| Lamps features | Quartz ruby with a tungsten filament |
| Lamp life | 5000H |
| Luminous Spectrum | IR-A |
| Lamps Power | 1800 W |
| Rotation / inclination | The product is directional |
| EAN Code | 8010114718038 |
Catalog | Technical Specification: Download Catalog





