| Manufacturer | MOEL |
|---|
MOEL CRI-CRI FLUO 309FR
NEW FLUO LINE: CORAL RED. Compact and discreet, durable and easy to clean, thanks to its removable drawer is the ideal model for medium-sized rooms. The sober and elegant design enhances its extreme functionality even in hostile environments. The model ensures unaltered quality over time. Equipped with 2 UV-A lamps of 15 W, the model ensures a light output of 30 W and an action radius of about 10-12 meters.
| IP Protection rate | IPX3 |
| Dimensions in mm | 355*155*315 |
| Weight | 4,2 kg |
| Power | 45 |
| Power of supply | 230 V / 50 Hz |
| Insulating Class | II |
| Cable | H05RN-F |
| Plug | Italy bipolar |
| Master Box | 3 PCS |
| Metel Code | MOE309FR |
| Lamps features | UV-A Actinic |
| Lamp life | 2000H |
| Luminous Spectrum | 365 nm |
| Lamps Power | 2×15 W |
| Structure | PC / ABS Metal tested with salty steam |
| EAN Code | 8010114309038 |
Catalog | Technical Specification: Download Catalog





